Manifesto - mobile

Manifesto Nedir?

Toplumsal bir hareketin duyurulması ve savların belirtilmesi üzerine kurulan, bir akımın, bir hareketin oluşunu bildiren yazılara manifesto ya da bildiri denmektedir.

Milliarge olarak Manifestomuz Nedir?

MİLLİARGE MANİFESTO

“Her alanda Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi, Yerli ve Milli ürünlerin üretilmesi ve özendirilmesi için toplumsal bilincin arttırılmasına yönelik bir kalkınma hamlesinin başlatılmasına gönülden destek vereceğimizi ve gerekirse liderlik edeceğimizi herkese duyururuz. “

Globalleşme adı altında özendirilen küresel ticaret sonucu, ülkemiz büyük bir pazar yerine dönüşmüştür. Karşı olduğumuz küresel ticaret değil haksız rekabettir. Kuralların başkaları tarafından konulduğu ve söz sahibi olamadığımız bu büyük markette, pazar markalarının finansal gücü ve teknolojileri karşısında maalesef tutunamadık.

Yurt dışında pazar bulan firmalar ya büyük firmalar ile ortaklıklar kurmak zorunda kalmış veya bizlerin de neden bilinmez alkış tutuğumuz büyük satış rakamları ile yine bu büyük firmalara satılmak zorunda bırakılmıştır. Başarı adı altında… Bu neyin başarısı ? Bizlerin de dünya çapında ürünler veya çözümler üretebildiğimizin başarısı mı? Onlar bunun farkında da bizler farkında mıyız? Kazandığımız pazarı yine ve yeniden kaybediyoruz üstelik başarı adı altında… Tabi ki istisnalar olacaktır ama maalesef örnekler ortalamayı değiştirmiyor.

Her şeyi üretebilen bir sanayimiz var, bu kadar çok beyin göçü verdiğimize göre ve gidenlerin dünyaca ünlü firmalarda iyi pozisyonlarda işlere başladıklarını göz önüne alırsak, yeterince akıllı ve yaratıcı beyinlere de sahibiz, genç nüfusumuz ile üretimde büyük bir insan gücüne de sahibiz, peki neyin farkına varmamız gerekiyor; sanırım senelerdir bize denilen “adamlar yapmış, teknolojiye bak” diye fakirleşen öz güvenimizi yaptıklarımıza bakarak yeniden kazanmamız gerekiyor.

Halbuki bir çok alanda öne geçtik ama sektör farklılıkları ve bireysel çabalar bütünleşik bir eylem planı içerisinde yeterince duyurulmayınca, farkına varamıyoruz. Senelerce beyaz yakalı mühendislerimiz; yabancı firmaların başlatmış olduğu personel politikalarına, yerel firmaların da uyması üzerine, asıl çalışmaları gereken Mühendislik, Ar-Ge ve Üretim departmanlarının dışında çalıştırıldılar. Düşünmeden, üretmeden kolay paraya alıştık. Nasıl olsa “adamlar yapmıştı” biz neden uğraşalım, her türlü satar yolumuzu buluruz. Bunu seviyoruz 🙂

Gelinen noktada korkularımızın yarınlara, gelecek bırakmayı düşündüğümüz çocuklarımıza bir faydası yok. Bugün. Şimdi farkına varıp toplumsal olarak bu uyanışa katkıda bulunmamız gerekiyor.

Dünyada söz sahibi olabilmemiz adına; Yerli ve Milli ürünlerin üretilmesi, Ar-Ge firmalarının daha fazla desteklenmesi için kamuya ve topluma çağrıda bulunuyoruz.

Kendi adımıza elimizi taşın altına koyarak ve elimizden geldiği ölçüde; yapılan tüm araştırma ve geliştirme çalışmalarını, milli değer üretmek için büyük bir fedakarlıkla çalışan Akademisyenler ve Ar-Ge Firmaları adına, koşulsuz destek vererek buradan yayınlayacağımıza Milliarge olarak söz veriyoruz.

Altan Tektaş

Milliarge Teknoloji ve Haber Ajansı A.Ş.
Genel Yayın Yönetmeni ve Yönetim Kurulu Başkanı