Dünyanın En Büyük Dron Dağıtım Ağı Gana’da

Yayınlayan

Milliarge Editör
Milliarge Editörhttps://milliarge.com
Milliarge teknoloji haber masası yazı işleri ve editörleri...

Yazarın Diğer Haberleri

Ufuk2020 Programı Green Deal (Yeşil Mutabakat) Çağrısı Çevrimiçi Bilgi Günü

Avrupa Yeşil Mutabakatı: 11 Aralık 2019 tarihinde yayımlanan Avrupa Yeşil...

Akıllı Kumaşlar ve Giyilebilir Teknolojiler

ir çok sektör farklı bilim dallarından destek alarak üretim gerçekleştirmektedirler. Bu konuda iyi örneklerden biride Tekstil sektörü. İpliğin üretiminden başlayarak kumaşa giden yolda özellikle boyadan bir çok içeriğe kadar kimya, elektronik ve bilişim teknolojileri kullanılmaktadır.

Bu Robot Bacaklarını Yeniden Şekillendirebiliyor

3D yazıcıda üretilen dört bacaklı küçük robot, şekil değiştirebilen eklemleri sayesinde bulunduğu ortama göre farklı şekil alabiliyor.

Yapay Zeka Siz Ürünü Almadan Önce Tahmin Ediyor

Alışveriş yapanların tercihlerini, vücut şekillerini, inceledikleri ürünleri vb. verilerle eğitilen bir makine öğrenimi modeli üreten ekip, kişi ürünü daha satın almadan iade edip etmeyeceğini tahmin etmeyi başardı.

Kalbi Daha İyi İzlemek İçin İki Sensör Kullanan Ultra-ince “e-Dövme” (e-Tattoo)

Austin Üniversitesi'nden bir ekip, diğer e-dövmelere kıyasla daha doğru sonuçlar ortaya koyduğu öne sürülen bir e-dövme geliştirdi
spot_img

Paylaş

Ruanda ve Gana, ABD’nin yapamadığını yaptı

Amazon CEO’su Jeff Bezos 2013’ten bu yana dronla teslimat planları yapıyor ancak şimdiye kadar sadece bazı test çalışmaları gerçekleştirildi. Öte yandan Afrika’da Zipline 2016’da Ruanda’da düzenli dron teslimatlarına başladı ve şirketin dronları şimdiye kadar toplamda 1 milyon kilometrelik yol kat etti. Ruanda’nın tamamına şu anda dronla teslimat yapılabiliyor. Servis şimdi de Gana’da daha büyük ölçekli hizmet vermeye hazırlanıyor.

Zipline CEO’su Keller Rinaudo “Gana’da altyapıya ve sağlık teknolojilerine çok fazla yatırım yapan bir yönetim var. Bu ortaklığı kurarak ülke çapında herkese sağlık hizmeti sunabilmeyi hedefledik. Bu kesinlikle bu alanda büyük bir adım. Sistem sayesinde her vatandaş herhangi bir ilaca en fazla 15 dakikalık mesafede olacak.” diye konuştu.

dronla dagitim

Bugün tüm dünyada var olan bir problemi dron ağı çözüyor: İlaç ve aşıları merkezi depolama tesislerinden, uzaktaki hastanelere ve sağlık merkezlerine doğru zamanda ulaştırmak zor. ABD’de ya bu ilaçlar hastanede depolanıyor ve kullanım süresi dolan ilaçlar çöpe gidiyor ya da kırsal kesimde yaşayan hastaların merkezi noktalardaki hastanelere pahalı seyahatler gerçekleştirmesi gerekiyor. Afrika’da ise ilaç ya da kan hastanenin elinde bulunmuyorsa bu durum hastanın ölmesi anlamına gelebiliyor.

Ruanda’daki başarılı dronla teslimat sisteminin ardından Zipline adlı şirket şimdi de Gana’da, tüm ülkeyi kapsayan bir dronla teslimat ağı kuruyor.

Gana’nın doğusundaki New Tafo Hastanesinde doktorlar acil ilaca ya da nakil için kana ihtiyaç duyduğunda, bu ilaç ya da kan hastanenin stoklarında yoksa tek yapmaları gereken bir kısa mesaj göndermek. 15 dakika içinde bir dron hastaneye gelerek ihtiyaç duyulan kanı ya da ilacı paraşütle gökyüzünden bırakıyor ve doktorlar tedaviye devam edebiliyor.

Ülkede kurulan dört dron teslimat merkezinden havalanıyor. Bu dron ağının büyütülerek bölgedeki 2 bin sağlık merkezine ve 12 milyon kişiye hizmet etmesi hedefleniyor. Sistem tam kapasiteyle çalıştığında, ülkede devlet adına günde 600 teslimat uçuşu yapılması öngörülüyor. Zipline adlı şirket tarafından yürütülen bu dron ağı dünyanın en büyük dronla teslimat servisini oluşturuyor.

Kaynak: Fastcompany

Paylaş

İlgili Başlıklar

Sudaki mikro-plastikleri temizleyen çözüm geliştirildi.

İrlandalı Fionn Ferreira adlı genç, mikro-plastikleri sudan temizleyen projesiyle...

Yapay Zeka Siz Ürünü Almadan Önce Tahmin Ediyor

Alışveriş yapanların tercihlerini, vücut şekillerini, inceledikleri ürünleri vb. verilerle eğitilen bir makine öğrenimi modeli üreten ekip, kişi ürünü daha satın almadan iade edip etmeyeceğini tahmin etmeyi başardı.

İlk Defa Organ Nakli için Bir Dron Kullanıldı

İlk Defa Organ Nakli için Bir Dron Kullanıldı

Görme Yeteneğini Kısmen Düzeltebilen Beyin İmplantı

Uzmanlar, göz ve göz sinirini denklemden çıkararak direkt olarak...

Kalbi Daha İyi İzlemek İçin İki Sensör Kullanan Ultra-ince...

Austin Üniversitesi'nden bir ekip, diğer e-dövmelere kıyasla daha doğru sonuçlar ortaya koyduğu öne sürülen bir e-dövme geliştirdi
AR-GEDünyadan HaberlerDünyanın En Büyük Dron Dağıtım Ağı Gana’da